Indlæg på baggrund af webinar Vi afholdte i Flexkom i dag et webinar om "metoder…

Senest opdateret 25. april 2022
God bilindretning kan give store tidsbesparelser
God bilindretning hos udekørende teknikere kan give store tidsbesparelser i form af…
- Mindre om-kørsel fordi man ikke har glemt noget – eller er løbet tør for noget (værktøjer, materialer)
- Mindre søgetid i bilen efter værktøjer og materialer
- Bedre ergonomi fordi det vi anvender oftest – står forrest
- Tidsbesparelser ex. ved at lave en eller flere quick-fix værktøjskasser til de typiske opgaver. Disse værktøjskasser kan også indeholde de mest anvendte materialer til de pågældende opgaver.
- Mindre overvægt (ingen overvægt) og dermed mindre tidsforbrug
- God bilindretning kan – hvis den gøres nogenlunde ens – også gøre livet lettere for ferieafløsere og vikarer
- Bedre styr på værktøjerne giver også mindre “frafald” af værktøjer. Hvis man kan se hvad man mangler, så får man også det hele med fra opgaverne.
- Og så ser det bare mere professionelt ud, når en bil ligner 500 kr. i timen…
Læs mere om bilindretning i bladet “Dansk VVS” fra september 2015. Flexkom har bidraget til en artikel om Lean og bilindretning. Følg linket og gå til side 28.
http://ipaper.ipapercms.dk/TEKNIQ/DanskVVS2015/September2015DanskVVS/
Dansk Lean Forum:
Certificeret Lean Green eller Black Belt?
Alle bælteniveauer – som selvstudie eller fremmøde >

Læs mere om Lean hos udekørende
Læs mere om Lean og 5S i biler hos udekørende teknikere >
Dette indlæg har 0 kommentarer